Środowiskowy Dom Samopomocy „PERŁA” w Szczawnicy działa na rzecz osób niepełnosprawnych od 1 października 2002 roku. Aktualnie swoim wsparciem obejmuje 33 osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową z terenu sąsiadujących ze sobą gmin.
W naszej placówce terapia osób niepełnosprawnych prowadzona jest poprzez treningi umiejętności społecznych. Oprócz tego na terenie budynku znajduje się duża sala do rehabilitacji ruchowej wyposażona w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Ponadto wszyscy uczestnicy zajęć objęci są wsparciem psychologicznym oraz opieką pielęgniarki. W miarę możliwości organizujemy wyjazdy na zawody sportowe, wystawy, wycieczki, zajęcia na basenie i ściance wspinaczkowej. Wszystkie te działania mają na celu uatrakcyjnić codzienne zajęcia, rozwijać umiejętności i sprawności uczestników, a także przeciwdziałać poczuciu wykluczenia i służyć ogólnie rozumianej rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Działalność ŚDS „PERŁA” w Szczawnicy finansowana jest dzięki dotacji celowej z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Ponadto od lat realizujemy projekty dofinansowane ze środków PFRON, w ramach których poszerzamy swoją ofertę o nowe aktywności rozwijające podopiecznych naszego ośrodka wsparcia.
INFORMACJA O ZASADACH FUNKCJONOWANIA
ŚDS „PERŁA” W SZCZAWNICY
- Funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy „PERŁA” określają:
1) statut domu;
2) regulamin organizacyjny;
3) program działalności domu i plany pracy domu na każdy rok.
- ŚDS „PERŁA” jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy finansowanym z dotacji celowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
- Celem działalności ŚDS „PERŁA” jest pomoc do życia w środowisku rodzinnym i społecznym osobom z zaburzeniami psychicznymi, które pomocy takiej potrzebują w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych, a w szczególności zwiększanie ich zaradności i samodzielności życiowej.
- Do podstawowych zadań ŚDS „PERŁA” należy świadczenie usług w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym, obejmujących w szczególności:
- trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;
- trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury;
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych;
- poradnictwo psychologiczne;
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;
- pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych,
- sportowe, turystykę i rekreację;
- inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy.
- trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się, w przypadku osób z problemami w komunikacji werbalnej;
- niezbędną opiekę, w szczególności dla uczestników, o których mowa w art. 51c ust. 5 ustawy;
- terapię ruchową.
- Przeznaczony jest dla 33 osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- ŚDS „PERŁA” umożliwia uczestnikom skierowanym na pobyt dzienny spożywanie gorącego posiłku, zakupionego dla uczestników.
- W miarę możliwości placówki zapewniamy dojazd uczestników na zajęcia.
- ŚDS „PERŁA” działa 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie 7:30-15:30, w tym co najmniej przez 6 godzin dziennie są prowadzone zajęcia z uczestnikami, a pozostały czas przeznacza się na czynności porządkowe, przygotowanie do zajęć, uzupełnianie prowadzonej dokumentacji, a także zapewnienie opieki uczestnikom w trakcie dowożenia na zajęcia lub odwożenia po zajęciach, jeżeli dom zapewnia usługi transportowe.
- Dopuszcza się możliwość zamknięcia domu na okres łącznie nie dłuższy niż 15 dni roboczych w roku kalendarzowym. Termin zamknięcia domu ustala się po uprzednim zasięgnięciu opinii uczestników lub ich opiekunów.