WWRD

WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA ( WWRD )

Zajęcia te przeznaczone są dla maluchów od chwili stwierdzenia u nich jakichś problemów rozwojowych do czasu rozpoczęcia nauki w szkole.  Zajęcia są bezpłatne, można z nich korzystać tylko w jednej wybranej placówce.              Obejmują także dzieci w normie intelektualnej, u których nie stwierdza się niepełnosprawności umysłowej, a inne problemy, np. w rozwoju mowy.

Podstawą przyjęcia jest opinia o potrzebie zajęć WWRD wydana przez publiczne  Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne. Wymiar zajęć to 4-8 godzin w miesiącu. Zajęcia prowadzi zespół specjalistów dobrany indywidualnie w zależności od potrzeb danego dziecka. Kadra zatrudniona w ośrodku składa się z logopedów, psychologów, rehabilitantów, pedagogów specjalnych: oligopedagogów, tyflopedagogów i surdopedagogów. Ważnym elementem zajęć jest także wsparcie i instruktaż kierowany do rodziców.

Zajęcia prowadzimy w budynkach w Krościenku (ul.Trzech Koron 1), w Ochotnicy Dolnej (ul.Brysiówka 26) i w Szczawnicy (ul.Park Dolny 6). Specjaliści umawiają się z rodzicami w placówce położonej najbliżej miejsca zamieszkania dziecka. W wyjątkowych przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia dziecka, zajęcia organizowane są w domach dzieci. Placówki posiadają odpowiednie wyposażenie i pomoce potrzebne do zajęć.

Organizację zajęć reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.10.2013 (Dz. Ustaw 2013 poz. 1257).

Niezwykle ważne jest, aby dziecko z problemami rozwojowymi i jego rodzina otrzymali specjalistyczną pomoc jak najwcześniej. Pierwsze lata życia są okresem krytycznym w rozwoju psychofizycznym młodego organizmu. Dynamika procesów nerwowych oraz plastyczność układu nerwowego jest wtedy największa i można wówczas osiągnąć najlepsze rezultaty terapeutyczne.

Wymiar zajęć wynosi od 4 do 8 godzin w miesiącu.

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna może odroczyć rozpoczęcie obowiazku szkolnego dziecka  do 9 r. ż. Do tego czasu może ono bezpłatnie korzystać z zajęć wwrd.

WWRD UMOŻLIWIA DZIECKU:

  • stymulację rozwoju psychoruchowego;

  • poprawę koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej;

  • kształcenie prawidłowego rozwoju mowy;

  • wspomaganie rozwoju poprzez zabawę;

  • terapię psychoedukacyjną.

  • osiągnięcie przez dziecko gotowości do podjęcia nauki w szkole.

WWRD UMOŻLIWA RODZICOM:

  • wsparcie psychologiczne;

  • uzyskanie specjalistycznej wiedzy;

  • dostrzeganie mocnych stron swojego dziecka i stwarzanie dziecku jak najlepszych warunków rozwoju;

  • nabywanie umiejętności potrzebnych do wspierania rozwoju swojego dziecka.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku